Jak vybrat pádlo
HLINÍK
Je to základní pádlo, které pravděpodobně uvidíte u vody nejčastěji. Důvodem je jeho cena a pevnost. Pádlo je dost pevné a vy se nemusíte bát, že ho zničíte o první kamen na který narazíte. Jeho nevýhodou je ovšem váha, která je vyšší než u pádla sklolaminátového a karbonového. Pádlo je vhodné pro rekreační jezdce a pro nenáročné uživatele, kteří neplánují na paddleboardu sjíždět divokou řeku, vlny a nebo jezdit dlouhé túry.
SKLOLAMINÁT
Zlatá střední cesta nebo jak se říká poměr cena - výkon. Pádlo je již podstatně lehčí než pádlo hliníkové a většinou má hezčí vzhled. Můžete si s ním troufnout vyjet někam dál, aniž byste se báli, že vám po pět minutách upadnou ruce tíhou. Pádlo je o něco křehčí, takže si na něj musíte dávat větší pozor a neházet ho, kam se vám zachce. Je vhodné pro všechny, kteří si chtějí jízdu po vodě ulehčit a užít si ji tak s menší námahou.
CARBON
Nejlehčí a nejvyšší úroveň zpracování pádla, kterou lze na trhu zakoupit. Tyto pádla jsou jednoznačně nejlehčí. Mají za úkol jezdci zajistit maximální komfort a zpříjemnit tak jízdu po vodě. Nemyslete si , že toto pádlo je vhodné pouze pro profíky, může si ho koupit opravdu kdokoliv. Cena těchto pádel je už ale o něco vyšší a dost záleží na tom, jaké procento carbonu zvolíte. Čím více carbonu se v pádle nachází, tím lehčí, ale dražší. Vyrábí se od 10 - 100% carbonu. U carbonových pádel, které nejsou 100% je zbytek pádla doplněn sklolaminátem. Pádla mají výbornou flexy a pádlování s nimi je opravdu snadné. Nemusíte se vůbec bát, že pádlo zničíte, protože jeho tvrdost je obrovská a pro srovnání se sklolaminátem vydrží více.
Jak nastavit délku pádla?
Všeobecně platí, že všechny pádla krom karbonových seřezávatelných jsou teleskopická. Délky jsou různé, ale pohybují se zhruba od 160 do 230cm. Na to jak nastavit jeho délku si musí přijít každý sám. Většinou je to v rozmezí 15 - 40 cm nad hlavou. Nezapomínejte, že list pádla je ve vodě!
Záleží na typu jízdy a také na vašem pohodlí. Na delších túrách si můžeme pro maximální komfort a pohodlnou jízdu pádlo vytáhnout o něco výše, abychom se u toho nemuseli hrbit. Naopak při jízdě agresivnější a rychlejší pádlo vytahovat tak moc nemusíme. Při typu této jízdy stojíme na paddleboardu obvykle s mírným pokrčením v kolenou, abychom vyvinuli maximální rychlost.